مرحوم کیارستمی وعوارض ناشی از درمان

مرحوم کیارستمی وعوارض ناشی از درمان 

حرفه پزشکی و خصوصاً جراحی و اقدامات تشخیصی و درمانی تهاجمی از جمله فعالیتهای علمی است که سالانه جان صدها میلیون انسان را در سراسر جهان نجات می دهند. 
تکنیکهای پیچیده پزشکی همچون ERCP، انواع اندوسکوپی ها، نمونه برداری تحت گاید سونوگرافی و همینطور اعمال جراحی بسیار بزرگی همچون خارج نمودن تومورهای سرطانی از بدن بیمارو متعاقب آن شیمی درمانی، اعمال جراحی همچون CABG ، تعویض دریچه های قلب و پیوندهای قلب ، کلیه، کبد ، ریه و بسیاری اعمال جراحی دیگر که انجام هر کدام نیاز به سالها ممارست و تمرین و کسب تجربه دارد، همه و همه با هدف کمک به بیماران و نجات جان ایشان از چنگال مرگ و بازگشت به سلامتی انجام می گیرد.
اما نکته مهم و قابل تأمل این است که هیچکدام از این اعمال و تکنیکهای پزشکی خالی از خطر و عارضه  نیست و هر اقدام تشخیصی و درمانی خصوصاً اگر از نوع تهاجمی باشد همیشه ممکن است با عوارضی همراه باشد به عبارت دیگر عارضه ناشی از درمان همیشه با پزشک است و هیچ پزشکی در سراسر دنیا نیست که بتواند ادعا کند که هرگز دچار عارضه در حین درمان بیماران خود نشده است!
متأسفانه افراد عادی و اغلب قریب به اتفاق بیماران به چنین نکته مهمی آگاهی ندارند و فکر می کنند که همه بیماران باید از زیر این اقدامات تشخیصی و درمانی پرخطر بدون هیچگونه عارضه ای خارج شوند. که صد البته این موضوع امری محال و غیر ممکن است.
و در واقع باید عارضه ناشی از درمان را بدشانسی توأم پزشک و بیمار دانست. بدشانسی که گاه گریبانگیر بیمار و پزشک می شود.
نکته مهم در امرِ ایجاد عوارض پزشکی، این است که زمانی باید پزشک را مقصر دانست، که بعد از ایجاد عوارض ناشی از درمان ،پزشک اقدامات لازم برای رفع آن عارضه را انجام نداده باشد
 بنابراین هیچ عقل سلیمی، پزشکی که بعد از ایجاد عارضه ناخواسته اقدامات لازم جهت رفع آن عارضه را انجام داده باشد را محکوم نخواهد کرد، حتی اگر بیمار در نهایت فوت کند! 
در سیر درمان مرحوم کیارستمی نیز عوارضی پیش آمد که همگی جزء عوارض شناخته شده چنین اقدامات جراحی بزرگی بوده است که پزشک معالج در کمال هوشیاری رسیدگی لازم و به موقع  به تمامی این عوارض را نموده است به گونه ای که قبل از عزیمت خودخواسته ایشان به فرانسه هیچکدام از این عوارض بدون درمان باقی نمانده و همگی رفع شده بودند.
سوال اساسی مطرح شده از کارشناسان محترم  پرونده مرحوم کیارستمی این است که آیا  شما، همکاران گرانقدر در حین اقدامات درمانی که به بیماران خود ارائه می کنید دچار عارضه نشده اید؟ 
پس به گونه ای کارشناسی کنید که توقع دارید با شما رفتار شود!
حضرت علی (ع) می فرماید:
 "آنچه را که به خود نمی پسندی به  دیگران مپسند" 
 یادمان باشد که عارضه ناشیِ از درمان ، یار و همراه همیشگی ما پزشکان بوده، هست و خواهد بود.


لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram