فوت مرحوم کیارستمی و نقش سازمان نظام پزشکی


فوت مرحوم کیارستمی و نقش سازمان نظام پزشکی
 
در مورخ 19/4/95 ریاست محترم سازمان نظام پزشکی ایران نامه ای برای سازمان نظام پزشکی فرانسه نوشتند و از ایشان در خصوص سیر درمان و علت فوت مرحوم کیارستمی سوال نموده و خواستار همکاری دو جانبه جهت روشن شدن زوایای فوت آقای کیارستمی کارگردان شهیر ایرانی شدند.
در طی چند ماهی که از فوت ایشان و ارسال این نامه گذشته بود هیچ خبری از اینکه سازمان نظام پزشکی فرانسه به این نامه پاسخ داده است یا خیر به گوش نرسید و همگان اینگونه فکر می کردند که نظام پزشکی فرانسه پاسخی به این درخواست ایران نداده است! امری که بسیار بعید و غریب به نظر می رسید!
اما یکی دو روزی است که فرزند مرحوم کیارستمی در نامه ای اعلام نمودند که سازمان نظام پزشکی ایران کاملاً در جریان علت فوت مرحوم کیارستمی می باشد!
اگر از این موضوع که چرا سازمان نظام پزشکی چنین موضوع مهمی را تا کنون پنهان نموده است بگذریم که البته جای بحث بسیار دارد! باید گفت که این مایه بسی خوشبختی و خوشحالیست که بالاخره یکی از دانه های بزرگ پازل معمای فوت مرحوم کیارستمی پیدا شده است و شاید با داشتن بزرگترین قسمت این پازل بتوان این معما را حل نمود.
به نظر می رسد که علت فوت مرحوم کیارستمی در یک بیمارستان کوچک در حومه شهر پاریس، خونریزی مغزی در زمینه تجویز هپارین بوده است. یعنی اگر ایشان به خارج نمی رفتند و اگر این دارو برای وی تجویز نمی شد الان این هنرمند بزرگ و نام آور کشورمان زنده بودند و در کنار خانواده و در کشور عزیزمان حاضر بودند. و این غایله بزرگ هم پیش نمی آمد و این همه انرژی و وقت صرف چنین موضوعی نمی شد.
از حق نگذریم، خونریزی مغزی ، یکی از عوارضِ تجویزِ دارویی چون هپارین است که در پاره ای از موارد اجتناب ناپذیرمی باشد اما قصور اصلی پزشکان و کادر درمان فرانسوی در اینجاست که بیمار از ساعت 7 بعد از ظهر تا 6 صبح فردا در اتاق خود بدون هیچگونه نظارت پزشکی بوده است و حتی یک پرستار برای کنترل علایم حیاتی وی به ایشان سر نزده است!!!! یعنی بعد از ساعتها که از فوت وی گذشته بوده تازه کادر درمانی فرانسه در جریان فوت ایشان قرار می گیرند که دیگر بسیار دیر شده است.
مسلماً اگر بر اساس عرف پزشکی که در تمامی دنیا مرسوم است هر چند ساعت یکبار پرستار مسئول به بیمار خود سری میزد و علایم حیاتی و وضعیت وی را کنترل می کرد شاید می شد که به داد این بیمار رسید و وی را با یک جراحی اورژانس نجات داد.
این سوال در ذهن هر انسانی که کمترین اطلاعات پزشکی داشته باشد ایجاد می شود که اگر چنین اتفاقی در کشور خود ما رخ داده بود آیا این امر گناهی نابخشودنی نبود و چرا در برابر این خطای فاحش در کشور فرانسه ، همه مسئولین سکوت کرده اند؟ و هیچکس اظهار نظری نمی کند؟!
احتمالاً به همین دلیل بوده است که جسد مرحوم کیارستمی برای کالبدگشایی به پزشکی قانونی ایران ارسال نشده است و بر اساس مدارک مستند و مستدل برای ایشان گواهی فوت صادر شده است. و علت فوت ایشان، خونریزی مغزی در زمینه مصرف داروی ضد انعقاد (هپارین) بوده است و همه اینها را سازمان نظام پزشکی ایران و فرزندان مرحوم کیارستمی می دانسته اند و احتملاً نخواسته اند که این موضوع رسانه ای شود چرا که دیگر در این میان مقصری باقی نمی ماند و مسئله کاملاً حل می شد!
حالا می فهمیم که چرا پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی درفرانسه و علت فوت وی اعلام عمومی نمیشود! چرا که اگر چنین شود قصور و مقصر اصلی در فوت ایشان کاملاً مشخص خواهد شد و اگر چنین شود دیگر نمی توان پزشک معالج و کادر درمانی ایران را محاکمه و محکوم کرد! و در چنین حالتی فوت این هنرمند بی سر و صدا خواهد بود که شایسته چنین شخصیت بزرگ هنری نیست!
از سوی دیگر پیگیری فرزندان و خانوده مرحوم کیارستمی در خصوص مشخص شدن عامل یا عوامل مؤثر در فوت پدرِ مرحومشان  امری کاملاً منطقی و قابل قبول است که هیچ عقل سلیمی نمی تواند منکر آن باشد و همگان این حق را به این خانواده داغدیده می دهند که پیگیر موضوع باشند.
اما جنجالها و شانتاژهایی که در این میان توسط عده ای نادان و غرض ورز که هیچ اطلاعی از علم پزشکی ندارند ایجاد شده است منجر به این امر گردیده که حتی فرزندان این مرحوم نیز نسبت به عملکرد کادر درمانی ایشان دچار شک و گمان شوند و در آخر حتی تیم درمانی و نظارتی را که مقام محترم وزارت بهداشت برای پیگیری و درمان مرحوم کیارستمی تعیین کرده بودند را نیز زیر سوال ببرند.
واقعیت این است که کار را باید به دست کاردان سپرد و از خانواده محترم کیارستمی درخواست می کنیم از مشاورینی در این میان طلب مشورت نمایند که حداقل آشنایی کمی با علم پزشکی ، روشهای درمانی , عوارض احتمالی ناشی از درمان و نحوه درمان این عوارض داشته باشند. مسلماً مشاور یا مشاورین متخصص و سلیم النفس می تواند آرامش را به این خانواده محترم باز گرداند.
شاید زمان آن رسیده باشد که سازمان نظام پزشکی با شفاف سازی و روشنگری پرده از تمامی ناگفته های  پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی بردارد. تا حرف نهایی از زبان اهل فن شنیده شود و نه از زبان آنانی که از پزشکی و طبابت هیچ نمی دانند
مسلماً چنین امری باعث آرامشِ بازماندگانِ این هنرمندِ بزرگ و رفع تمامی ابهامات موجود و بازگشت آرامش به اذهان عمومی خواهد گردید و به سادگی غائله و درگیریهای پیش آمده بین جامعه هنری و جامعه پزشکی کشور نیز رفع خواهد شد. و از سوی دیگر مردم سرزمین عزیزمان نیز از این سردرگمی بیرون خواهند آمد.


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram