چند نکته در مورد گواهی استعلاجی . ملاحضات اخلاقی درصدور گواهی

چند نکته در مورد گواهی استعلاجیملاحضات اخلاقی درصدور گواهی

احترام به گواهی های صادر شده از طرف سایر همکاران و تذکر خطای ایشان به نحو کاملاً اخلاقی و مناسب از جمله نکات ظریفی است که رعایت آن بر هر پزشکی لازم است
 بهترین روش تذکر اشتباهات به همکارمان در کمال آرامش و فروتنی و در یک مذاکره دوستانه و بدون حضور فرد یا افراد دیگر می باشد.
پزشک باید در امر صدور گواهی بسیار دقیق و سختگیر باشد و نباید گواهی غیر واقع و گمراه کننده و نادرست صادر نماید چرا که نه تنها عمل خلاف اخلاق انجام داده است بلکه ممکن است در صورت پیگیری از نظر انضباطی از طرف سازمان نظام پزشکی  و قانون نیز مورد مواخذه قرار گیرد.

در صدور گواهی باید نفع بیمار را در نظر گرفت و حق وی را ادا کرد. گواهی های بی مورد و دور از حقیقت ارزش و اعتبار گواهی و نیز شغل پزشکی را از بین خواهد برد. یادآوری گرفتاری یکی از همکاران به علت صدور گواهی در اثر بی احتیاطی، شاید برای همه ما مفید باشد:

مردی که دارای فتق مغبنی بود به یک جراح مراجعه و تقاضای عمل جراحی می نماید و پزشک نیز می پذیرد. بیمار از پزشک درخواست می کند که تاریخ بستری شدن وی در پرونده را یک روز زودتر ثبت نماید و بهانه وی نیز استفاده از مرخصی استعلاجی در این خصوص می باشد جراح نیز چون مطلب را چندان مهم نمی بیند می پذیرد و به همین ترتیب عمل می کند و گواهی نیز به ترتیب فوق برای وی صادر می نماید مدتی بعد از ترخیص بیمار، پزشک به عنوان شریک جرم و معاونت در قتل به مرجع قضایی احضار می گردد. 

اما اصل ماجرا به این صورت است که بیمار روز قبل از مراجعه در یکی از شهرستانها شخصی را به قتل رسانیده و سپس متواری می گردد و نامبرده برای اثبات اینکه درروز وقوع قتل در محل نبوده بلکه در بیمارستانی در تهران بستری بوده است و تحت عمل جراحی قرار گرفته است گواهی پزشک را ارائه می کند. لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram