عدم تفهیم بیمار ، عامل بزرگی برای شکایت

عدم تفهیم بیمار ، عامل بزرگی برای شکایت 


پیر مرد به همراه دختر جوانی که ظاهراً نوه اش بود در روی صندلیهای واحد تصویر برداری نشسته بودند.
 با دلخوری زیاد مشغول غُرغُر کردن بود. می گفت چقدر طولش میدهند حدود یک ساعته که نفر قبلی رفته داخل، مگر یک عکس گرفتن (منظورش MRI بود) چقدر طول می کشه؟! 
به خدا قسم که الان نشستن یا دارند با هم صحبت می کنند و یا دارند جدول روزنامه رو حل می کنند و اصلاً به فکر ما بیچاره ها نیستند.
 دختر جوان گفت بابا اینقدر حرس نخور، خوب همه بیمارستانها اینطوریه دیگه مگر این دکترا به فکر مریضاشونن فقط به فکر پولند!........
 در همین زمان منشی قسمت MRI درب رو باز کرد و پیر مرد را به داخل دعوت کرد. پیر مرد که از گفتن آن همه حرفهای مربوط و نامربوط نسبت به کادر بیمارستان و خصوصاً واحد تصویر برداری کمی شرمنده به نظر می رسید به منشی گفت: حدود یک ساعته که بیرون نشستیم واقعاً دیگه توانشو ندارم ..... 
منشی با لحنی آرام و همراه با احترام گفت:
 پدر جان انجام MRI نیاز به صرف مدت زمان بیشتر از معمول دارد و گاه تا نیم ساعت طول می کشد. حالا ببینید که کار خود شما چقدر طول می کشد! 
همین جمله باعث آرام شدن پیر مرد شد . زمان انجام کار پیرمرد حدود 35 دقیقه به طول انجامید.
 وقتی از اتاق MRI بیرون آمد با حالتی طلبکارانه شروع به پرخاش کردن کرد که از سرما یخ کردم، از این همه سر و صدای دستگاه کَر شدم و.......
 و در آخر بعد از پوشیدن لباسهایش در حالی که غُر غُر می کرد و اجداد زنده و مرده کادر بیمارستان رو آباد می کرد خارج شد. 
با خودم فکر کردم که اگر یک تابلوی کوچک در اتاق انتظار نصب شود و بر روی آن به مدت زمانی که انجام هر MRI طول خواهد کشید اشاره شود و نیز به منشی واحد تصویر برداری آموزش داده شود که قبل از انجام تصویر برداری توضیحات لازم جهت اطلاع بیمار از سرمای محیط و علت آن و نیز سر و صدای دستگاه را به بیمار بدهد تا حد بسیار زیادی از گله مندی و شکایت بیماران کاسته خواهد شد.
 یادم آمد که استاد مان همیشه می گفت:
" بیمار می خواهد بداند و حق دارد که بداند "
 پس این حق را از بیماران خود نگیریم مطمئن باشید با این اطلاع رسانی و صرف زمان بسیار کم در این راستا جلوی بسیاری از گله مندیها و شکایات را خواهیم گرفت.لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram