اعلام آمار شکایات پزشکی و درصد تبرئه پزشکان توسط مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران


اعلام آمار شکایات پزشکی و درصد تبرئه پزشکان توسط مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران

در سال گذشته تنها ۴۰/۹۵ درصد از شکایات قصور پزشکی به محکومیت منجر شد
به گزارش کانال خبری پزشکان، مسعود قادی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: سال گذشته ۷۳۸۱ مورد پرونده قصور پزشکی از سوی دادسرای جرائم پزشکی به این سازمان ارجاع شده که ۴۳۵۸ مورد آن منجر به تبرئه شده و ۳۰۲۳ مورد نیز با محکومیت پزشک خاطی همراه بوده است.

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر در سالی که گذشت تنها ۴۰/۹۵ درصد از شکایت‌های مربوط به قصور پزشکی در پزشکی قانونی به محکومیت منجر شده و مابقی با تبرئه پزشک به اتمام رسیده است.

به گفته قادی پاشا، از جمع ۷۳۸۱ شکایتی که در سال گذشته به پزشکی قانونی ارجاع شده، ۱۰۹ مورد آن مربوط به گروه‌های غیر پزشکی بوده که از این تعداد ۷۳ مورد محکوم و ۳۶ مورد تبرئه شدند.

وی ادامه داد: بررسی آمار شکایت‌های ارائه شده به پزشکی قانونی در مورد قصور پزشکی و همچنین موارد منجر به محکومیت نیز نشان می‌دهد که از سال ۹۱ تا سال ۹۴ این روند همواره در حال افزایش بوده است، به طوری که تعداد شکایت‌ها و موارد محکومیت به ترتیب از ۴۷۱۴ مورد شکایت و ۲۰۵۱ مورد محکومیت در سال ۹۱ به ۵۱۴۸ مورد شکایت و ۲۲۲۳ مورد محکومیت در سال ۹۲، ۶۸۳۸ مورد شکایت و ۲۷۶۰ مورد محکومیت در سال ۹۳ و ۷۳۸۱ مورد شکایت و ۳۰۲۳ مورد محکومیت در سال ۹۴ رسیده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: آمار کلی از کل پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون پزشکی طی هشت ماه پرونده های ورودی ۴۴۹۲ پرونده مربوط به شکایت ناشی از قصور پزشکی بود که ۱۰۹۷ مورد معاینه پزشکی و نقص عضو و ۱۶۳ فوت داشته‌ایم.

قادی پاشا یادآورشد: باتوجه به آمار فوق و آمار در حال حاضر در سال ۹۵ امسال هم حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش داشته‌ایم به طوریکه امسال ۲۷۶۱ شکایت از پزشکان داشتیم که در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۱۵ مورد شکایت نسبت به قصور پزشکی بود.ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram