پرسش و پاسخ

پرسش:

سوالم در مورد برگه هاي پزشكي قانوني كه بيماران با خود به درمانگاه مياورند و خواهان آن هستن كه توسط پزشك پر شود ، وظيفه چيست؟
خيلي از اين بيماران بيمار ما نبوده اند ، بررسي تمام مدارك و تصويربرداري بيمار و نتيجه گيري بسيار وقت گير است و بيمار فقط هزينه يك ويزيت آن هم در سيستم دولتي رو پرداخت مي كند.
گذشته از زمان صرف شده ، مسئوليت قانوني هم مطرح هست 
در صورتي كه رشته هاي ديگر مانند مسكن و زمين ، كارشناس دادگستري درصدي از قيمت تمام شده ملك يا ميزان پول مورد دعوا را به عنوان حق كارشناسي دريافت مي كند.
قانون آن در مورد پزشكي چگونه است؟
اگر هزينه اي بابت اين گذاشتن وقت و مسؤوليت پرداخت نمي شود ، پس طبق قوانين ما مي توانيم از پذيرش اين بيماران غيراورژانس خودداري كنيم، درست است؟

پاسخ:

همکار گرامی درود بر شما

سازمان پزشکی قانونی مراجعین خود را جهت معاینه تخصصی به بیمارستانهای مورد وثوق و اعتماد خود می فرستد و این امر باید مایه مباهات آن مرکز درمانی باشد که مورد اعتماد سیستم قضایی باشد.
اما فرمایش شما کاملاً صحیح است و میزان هزینه ای که برای کارشناسی چنین مواردی دریافت می گردد بسیار ناچیز است (یک ویزیت در درمانگاه دولتی)
و این در حالی است که حق کارشناسی در سایر رشته ها غیر پزشکی بسیار بالاست. البته این موارد توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می گیرد که تعرفه بسیار بالایی برای آنها مشخص شده است 
شاید زمان آن رسیده است که سیستم محترم قضایی کشور فکری به حال تعرفه معاینه پزشکی نه تنها در بیمارستانها بلکه در خود سازمان پزشکی قانونی بنماید.
واقعیت این است که حق کارشناسی انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نیز بسیار اندک و ناچیز است.بشود 
اما در پاسخ به سوال آخر شما باید عرض کرد که انجام ندادن دستور مقام قضایی می تواند منجر به بازداشت فرد متمرد نیز بشود.لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram