پرسش و پاسخ

پرسش :

با عرض سلام و وقت بخیر. من نورولوژیست هستم همانطور که مستحضر هستید اخیرا در ایران برای بیمارانی که دچار سکته حاد مغزی ایسکمیک شده اند و در عرض کمتر از 3 ساعت از شروع علائم مراجعه کرده اند میتوان با رعایت مواردی داروی ترومبولیتیک آلتپلاز تزریق کرد که این دارو علاوه بر اثرات مثبت درمانی میتواند عوارض جبران ناپذیری از جمله خونریزی مغزی و مرگ و میر داشته باشد . سوال من ای است که آیا در این موارد باید قبل از تزریق دارو از بیمار رضایت گرفته شود یا چون این بیماران در شرایط اورژانسی هستند و ما در نهایت میتوانیم حداکثر تا 4.5 ساعت بعد از شروع علایم دارو را تزریق کنیم و ممکن است پروسه رضایت گرفتن به طول انجامیده و در نهایت زمان از دست رود میتوان بدون رضایت دارو را تجویز کرد؟ و اگر گرفتن رضایت با توجه به شرایط کشور ما الزامی است چه کسانی از همراهان بیمار میتوانند فرم رضایت نامه را امضا کنند؟ (با توجه به اینکه بعضا ممکن است همراهان بیمار مثلا دختران وی باشند و بگویند باید صبر کنیم تا پسر ارشد بیمار بیاید). سپاس از توجهتان

پاسخ:

همکار گرامی درود بر شما


چنین درمانی را به نوعی در بیماران سکته حاد قلبی نیز داریم 
مسلماً این درمان همچون یک تیغ دولبه می باشد که یک سوی آن شفا و سوی دیگر آن ممکن است عوارض جدّی و حتی مرگ باشد
همانند هر اقدام درمانی دیگر اخذ رضایت و برائت از بیمار (و در صورت عدم امکان، از اولیای بیمار )لازم است.اما در چنین موردی که امکان ایجاد عوارض بالاست قطعاً لازم است که اخذ رضایت و برائت ***حداقل*** با هدف آگاه کردن بستگان بیمار صورت گیرد. 
در چنین مواردی بین فرزندان دختر و پسر بیمار فرقی نیست و درهیچ کجای قانون به اولویت فرزند ذکور برای اعلام رضایت و برائت اشاره ای نشده است.
در چنین شرایطی ضمن توضیح دقیق و شفاف وضعیت بیمار به هر کدام از فرزندان وی که حاضر باشند و توضیح  هدف ازتجویز داروی ترومبولیتیک به بیمار و مزایا و خطرات آن ، از ایشان اخذ رضایت و برائت کتبی صورت می گیرد.
پیشنهاد می شود از فرزندان بیمار که حاضرند درخواست کنید که از طریق مناسب (مانند تماس تلفنی) رضایت سایر فرزندان بیمار را نیز اخذ نمایند. (حتی اگر به صورت شفاهی باشد).
در نهایت اگر فرزندان با انجام این اقدام درمانی مخالفت کردند شما می توانید از ارائه این درمان صرف نظر نمایید.
اما اگر بیمار همراهی نداشت بر اساس ماده 497 قانون مجازات اسلامی، شما می تواند اقدام به درمان بیمار بر اساس موازین علمی نمایید. پیشنهاد می گردد در حالت اخیر یک جمع نسبت به ارائه چنین درمان پر خطری تصمیم بگیرند. 

لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram