در برابر اشتباهات همکارانمان چه کنیم؟(2)

در برابر اشتباهات همکارانمان چه کنیم؟(2)

همکار جراحی به خاطره ای اشاره می کرد که در دوران رزیدنتی درمحضر یکی از اساتید به نام جراحی بودند که بیماری به درمانگاه جراحی بیمارستان آموزشی آنها مراجعه نموده و اظهار داشته است که توسط یکی از شاگردان سابق این استاد جراحی شده و در حال حاضر دچار عوارض گردیده است و ظاهراً توسط همکار یا همکارانی هم تحریک شده بود که اقدام به پیگیری قانونی نماید.
 استاد مذکور بعد از معاینه بیمار با وی مفصلاً صحبت کرد و در عین حال که هیچ دروغی به وی نگفت و به نوعی به توانمندیها و دانش آن دانشجوی سابق خود اشاره کرد و بیمار را مجاب نمود که در بیمارستان آموزشی  بستری شده و تحت عمل جراحی مجدد و رایگان قرار گیرد. 
بعد از رفتن بیمار، استاد مذکور شماره موبایل آن رزیدنت سابق خود را پیدا کرد و به وی تلفن زد و به صورت کاملاً خصوصی از پشت تلفن توضیحات لازم را به همراه تنبیهات کلامی لازم به وی ارائه کرد! (چوب استاد به از مهر پدر!)
 و او را از اشتباه خویش آگاه نمود. 
در در این مورد استاد مذکور بدون تخریب فردِ خطاکاردرنزد دیگران و نیز بدون اینکه بیمار را در جریان امر بگذارند و باعث بی اعتمادی مردم به جامعه پزشکی گردد اشتباه همکارش را یادآور شده و سعی در رفع آن نموده اند.
همه ما باید به این نکته مهم توجه کنیم که تخریب همکارمان، در واقع تخریب خود ما و در نتیجه تخریب کل جامعه پزشکی است که این امر نتیجه ای جز بی اعتمادی مردم نسبت به جامعه پزشکی در بر نخواهد داشت. 
از طرف دیگر ما نیازمند ایجاد توانمندی و هنر دیگری نیز در خود می باشیم  و آن هنرِ پذیرفتن انتقاد از خود است هنری که متأسفانه کمتر کسی واجد آن است.
 با داشتن این توانمندی، پذیرش انتقادات همکاران از ما آسانتر میشود و صد البته این امر نیز نیاز به آموزش دارد. 

  
لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_orgضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram