مصاحبه روزنامه سپيد با دكتر ماندگار


مصاحبه روزنامه سپيد با دكتر ماندگار
چهارشنبه ٩٥/٦/١٠
سپید: شما علت را در چه می‌بینید؟
       من فکر می‌کنم سیاست غلط مسئولین است که این راه را پیش گرفتند ودر کنار طرح تحول سلامت پیش آمد.

سپید: زیرمیزی می‌گیرید؟
       ما زیر میزی نمی‌گیریم.اولاً که زیرمیزی به گفته خود مسئولین وزارت بهداشت زاییده عدم توجه به اصلاح تعرفه‌ها برای سالیان سال بود.من سال 1369 وقتی ازانگلیس و امریکا برگشتم تعرفه درمانی تا همین چند وقت پیش همان بود.شما ببینید از آن سال تا کنون تعرفه تمام خدمات و مشاغل تغییر کرده است؛ مثلاً تعرفه سلمانی یا یک پرس چلوکباب چقدر بیشتر شده است . این مشکل ناشی از برخورد غلط مسئولین قبلی بود که درمان مردم را به امان خدا رها کرده بودند.این تقصیر همه سیستم درمانی بود.تقصیر شخص خاصی نبود.

سپید: شما تایید می‌کنید یک پزشک خارج از تعرفه مبلغی بگیرد،به دلیل اینکه زندگی‌اش تامین نمی‌شود؟
       ببینید قیمت هر سرویس که از جامعه می‌گیرید طی این سال‌ها چندین برابر افزایش پیدا کرده؟ چه طور توقع دارید که یک پزشک با همان تعرفه قبل خدمات ارائه بدهد؟ چرخه معیوبی بود که به آن اجازه رشد دادیم.

       این چرخه معیوب فقط دامنگیر حوزه پزشکی شده است و جو روانی که در پی آن علیه پزشکان به وجود آمده است.البته این اعتمادی و حرمتی است که از بین رفته است. مگردین ما تاکید نکرده است که حرمت و احترام افراد را نگه دارید؟ غیراز این است که پزشک خدماتی را برای سلامتی ما ارائه می‌دهد؟ مگر همین پزشک‌ها نبودند که در خط مقدم جبهه‌ها داوطلبانه رفتند و خدمت کردند و حتی از جانشان هم گذشتند وسال‌های سال خدمت کردند.. به هر حال در همه صنوف اعم از قاضی، پرستار، فروشنده، سیاستمدارو...کسانی هستند که پایشان را از خطوط تعیین شده فراتر می‌گذارند و احتمال خطا وجود دارد، ما نمی‌توانیم منکر خطا بشویم اما در کل جامعه پزشکی همگام و همسو با جامعه بوده است. 

سپید: آیا فکرنمی‌کنید همکارانتان توقعات مالی زیادی از شغلشان دارند و همین باعث پررنگ‌تر شدن بحث زیرمیزی می‌شود.چراکه آنها می‌خواهند ماشین مدل بالا و منزل آنچنانی داشته باشند؟
       در همه دنیا مردم تحصیل می‌کنند در هررشته‌ای کامپیوتر، صنعت، ساختمان‌سازی و... همه اینها می‌روند برای اینکه زندگی راحت‌تر و مرفه‌تری داشته باشند.

سپید: اما یک مهندس کامپیوتر قسم نمی‌خورد اما پزشک قسم می‌خورد.
       سوگند می‌خورد که کارش را درست انجام دهد، سوگند نمی‌خورد که مجانی کار کند

سپید: اگر پول و مادیات پررنگ‌تر شود چه می‌شود؟ دکتر یلدا حرف قشنگی می‌زند :« من در تمام این سال‌ها سعی کردم مریضم را به شکل کیف پول نبینم» نظر شما چیست؟ 
       استاد یلدا پیغمبر ماست.افردای که شما مثال می‌زنید به تعداد انگشتان دست هستند. مثل رهبران مذهبی ما ارزشمند هستند.اینها افراد کم و نایابی هستند که حرفشان قلمشان و هر جمله‌شان اعتبار دارد یعنی باید به اینها احترام گذاشت.ما باید صحبت استاد یلدا را درنظر بگیریم و ضوابط و قوانینی داشته باشیم. قانون باید در جامعه حاکم باشد این قانون باید برای من پزشک و همه افراد جامعه یکسان باشد.متاسفانه در سال‌های گذشته یک آنارشیسم بر کل جامعه حاکم شده است با اتفاقاتی که سال‌های گذشته اتفاق افتاده است حالا باید قانونمدار باشیم.


مصاحبه روزنامه سپيد با دكتر ماندگار

ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram