شیرخوار 2 ماهه

درسی از یک پرونده

شیرخوار 2 ماهه ای توسط والدین جهت ختنه در مطب، نزد پزشک عمومی آورده شده است.امکانات لازم جهت انجام این عمل جراحی کوچک در مطب فراهم است ولی خبری از ملزومات لازم جهت انجام یک CPR پایه نیست. 
پزشک بعد از تزریق ماده بی حسی موضعی، اقدام به ختنه می کند . بعد از اتمام عمل که در کمال مهارت صورت گرفته است پزشک جهت ویزیت سایر بیماران کودک را رها می کند مدتی بعد مادر طفل متوجه ایست تنفسی فرزندش می گردند وسراسیمه پزشک را در جریان می گذارند. 
بلافاصله پزشک بر بالین کودک حاضر شده وشروع به دادن ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان می کند اما این اقدامات نتیجه بخش نیست
 لذا به دلیل وخامت حال بیمار، کودک توسط اتومبیل کرایه و به همراه پزشک به بیمارستان تخصصی اطفال که در فاصله نسبتاً زیادی از مطب پزشک مذکور بوده است منتقل می گردد اما کودک نگونبخت در نزدیکی بیمارستان تخصصی اطفال expire می گردد.
 والدین کودک از پزشک معالج شکایت می کنند و در نهایت پزشک مقصر شناخته می شود اما سوال اساسی این است که پزشک در این پرونده مرتکب چه قصوری شده است که در اینجا به این موارد اشاره می کنیم. 
1. رها کردن بیمار و عدم مراقبت از وی در دقایق اولیه بعد از عمل جراحی 
2. عدم وجود امکانات لازم جهت انجام CPR در مطب : وجود امکانات اولیه برای انتوباسیون(مانند لارنگوسکوپ و لوله تراشه در سایزهای مختلف) ونیز ملزومات ضروری جهت انجام CPR در مطب(مانند اکسیژن و...) زمانی ضروری است که پزشک هرگونه جراحی سرپایی ویا اقدامات تشخیصی یا درمانی تهاجمی و حتی تزریقات را در مطب انجام دهد مسلماً وجود چنین ملزوماتی در مطب سایر پزشکان برای مثال همکاران روانپزشک لازم نیست. 
3. در چنین حالتی لزوماً بیمار را باید به اولین و نزدیکترین مرکزی که بتواند درمان اولیه و ضروری را برای وی فراهم آورد منتقل نمود که متأسفانه پزشک به اشتباه اقدام به انتقال بیمار به مرکز درمانی تخصصی اطفال نموده که به دلیل بُعد مسافت، بیمار در راه فوت کرده است
 همچنین پزشک می توانست از طریق اعلام به اورژانس 115 از کمک تکنسینهای اورژانس که علاوه بر داشتن تبحر ، ملزومات لازم جهت CPR را نیز به همراه دارند استفاده نماید و از این طریق انتقال بیمار را نیز در امنیت بیشتری انجام دهد که متأسفانه چنین نکرده است  


لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram