حق بیمار ، اراده پزشک

حق بیمار ، اراده پزشک                       

در طی چند سال گذشته بارها و بارها در مورد رضایت و برائت سخن به میان آمده است اما در هفته گذشته اتفاقی افتاد که به نظر می رسد بد نباشد که اشاره ای هرچند مختصر به آن بکنیم.
 مفهوم اصلی رضایتِ بیمار به درمان این است که بیمار به پزشک و سایر کادر درمانی اجازه بدهد که به حریم شخصی وی وارد شوند البته با هدف تشخیص و درمان بیماری وی و تا جایی که ضرورت دارد!
 اگر از موارد استثناء بگذریم مسلماً ورود به حریم بیمار بدون اجازه وی حتی اگر با انگیزه خیر خواهانه هم صورت گیرد قابل پیگیری و شکایت است.
 لذا پزشک حق ندارد پدر سالارانه رفتار کند و بدون جلب موافقت بیمار برای وی کاری انجام دهد برای مثال بیماری که مبتلا به سرطان است و شیمی درمانی می تواند باعث بهبودی احتمالی وی گردد ، مسلماً در چنین حالتی پزشک اجازه تحمیل چنین درمان پر عاضه ای را به بیمار خود ندارد بلکه باید چنین درمانی را به وی پیشنهاد داده و در صورت رضایت و موافقت بیمار اقدام به شیمی درمانی وی نماید
 پرونده امروز مربوط به بیماری است که با تشخیص توده نخاعی و با هدف نمونه برداری از توده، تحت عمل جراحی قرار گرفته است و بیمار تنها برای نمونه برداری از این توده به کادر درمانی اجازه داده است! و پزشک معالج هیچگونه اجازه ای برای خارج کردن توده که صد البته پر عارضه می باشد از بیمار خود اخذ نکرده است! 
در اواسط عمل جراحی پزشک معالج متوجه می شود که باید توده را به صورت کامل خارج نماید که به احتمال زیاد این عمل باعث ایجاد عوارض جدّی در حس و حرکت هر دو اندام تحتانی وی می گردد.
 به همین دلیل در حین عمل با همسر و برادر بیمارکه همچنان بیهوش است صحبت کرده و شرایط را برای ایشان توضیح می دهد و از هر دو ایشان اخذ رضایت و برائت، مبنی بر خارج نمودن توده می نماید.
 عمل جراحی با خارج نمودن کامل توده به اتمام می رسد ولی متأسفانه بیمار دچار فلج کامل هر دو اندام تحتانی می شود!
 زمانی که بیمار متوجه بروز چنین فاجعه ای می گردد مراتب گله مندی خود را نسبت به انجام چنین اقدامی بدون اطلاع و آگاهی خود به پزشک معالج ابراز می دارد و این امر باعث طرح شکایت از پزشک می گردد.
 یادمان باشد که هر فردی حق دارد برای خود تصمیم بگیرد و کادر درمانی حق ندارند نقش پدر سالار را برای بیماران خود بازی نمایند.


لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram